Co to jest tłumaczenie konsekutywne?
Tłumaczenie konsekutywne, nazywane też tłumaczeniem następczym, to rodzaj ustnej translacji. Sprawdź, jak wygląda tłumaczenie konsekutywne i kiedy się je stosuje.
Tłumaczenie konsekutywne polega na tym, że osoba tłumacząca rozpoczyna przekład po zakończeniu wypowiedzi prelegenta. Wypowiedź ta najczęściej dzielona jest na kilka części, choć de facto może ona trwać długo, nawet pięć minut. Nie powinno też dziwić, że wypowiedź tłumacza jest nieco krótsza niż wypowiedź osoby tłumaczonej. Wszak należy zaznaczyć, że tłumaczy się nie pełne wypowiedzi, lecz tworzy się w języku obcym zwarty komunikat, w którym znajdują się najistotniejsze informacje, które nadawca miał zamiar przekazać.
Kiedy tłumaczy się konsekutywnie?
Ten typ tłumaczeń używany jest najczęściej przy okazji rozmaitych sytuacji oficjalnych, takich jak konferencje, bankiety, przemówienia polityczne, spotkania biznesowe. Ogólnie rzecz biorąc jest to typ tłumaczenia, który sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z większą publicznością.
Tłumaczenie konsekutywne – jak to wygląda?
W trakcie spotkania czy konferencji tłumacz znajduje się w pobliżu prelegenta. Słucha go i na bieżąco tworzy notatki według specjalnego systemu, w którym używa się symboli oznaczających odpowiednie słowa-klucze, akcent, wynikanie, przeczenie, spójność itp. Gdy prelegent robi przerwę, tłumacz przystępuje do przekazania informacji, przekładając ją na język docelowy.