Jakie są języki urzędowe UE?
Jednym z filarów Unii Europejskiej jest jej różnorodność kulturowa. Na terytorium Unii istnieją nie tylko języki narodowe, ale również liczne języki i dialekty regionalne oraz mniejszości etnicznych. Ze względu na poszanowanie dla tożsamości narodowej poszczególnych państw w instytucjach unijnych istnieją 24 języki urzędowe – są to oficjalne języki państw członkowskich.
W tych językach przygotowywane są wszystkie oficjalne dokumenty unijne. Grono to sukcesywnie się rozszerza – wraz z przyłączaniem kolejnych państw do Unii kolejne języki zyskują status urzędowych. Tak było na przykład przy okazji przyłączenia Chorwacji do UE w 2013 roku.
Różnorodność kulturowa oraz pluralizm językowy mogą być jednocześnie źródłem problemów w codziennym funkcjonowaniu siedziby UE zlokalizowanej w Strasburgu i Brukseli. Codzienna praca w instytucjach unijnych byłaby niemożliwa, gdyby wszelka komunikacja obywała się przy udziale tłumaczy. Dlatego nie należy mylić języków urzędowych UE z językami roboczymi UE. Tych jest znacznie mniej – są to języki angielski, francuski oraz niemiecki. Co ciekawe, w instytucjach sądowniczych Unii obowiązkowym językiem roboczym jest francuski.